EPOSTA SAYGINLIK PUANI Sender Score Reputation Rank
 

 20 Ağustos 2019 EPOSTA SAYGINLIK PUANI

Sender Score Reputation Rank


E-postalarınızın karşı tarafa ulaşma oranı sandığınızdan daha düşük olabilir.
Yıllardır büyük eposta sağlayıcıları (Gmail, Yahoo! Mail, veya Outlook.com) spam mailler ile mücadele ediyorlar. Bu sayede Gelen kutumuza ulaşan maillerdeki spam sayısı azalıyor. Fakat kötü niyetli programcılar halen bu filtreleri aşmanın yollarını arıyor ve toplu spam mail göndererek reklamdan para kazanıyorlar. Bu filtrelere takılan mailleri gönderen web site isimleri ve adresleri ortak bir havuzda tutulmakta. Bahsettiğimiz bu orana eposta saygınlık puanı yada skoru denmekte. Bu skor 1 ve 10 arası değerlendirilir. Eğer saygınlık puanınız 10 ise muhtemelen resmi bir kurumda çalışıyorsunuz.


Eposta sunucunuzun ip adresi ve adının saygınlık puanı çok önemli.

Yeni IP'lerden gelen e-postaların teslimat sorunları yaşama olasılığı daha yüksektir.
Ne yazık ki yeni bir sunucunun saygınlık puanı 1 den başlıyor. Yani kesinlikle güvenilmez.


"Önlemler Öneriler"

Eposta gönderdiğiniz ip adresi yada server yeni mi?

O halde saygınlık puanınız çok düşük. Tanınmış posta sağlayıcılarının sizi tanıma süreci hakkında kimse kesin bir şey söyleyemiyor. Bu süre eposta kullanım sıklığınıza bağlı.


AntiVirüs yazılımı kullanıyor musunuz?

Bilgisayarınızda lisanslı bir antivirüs programı kullanmanız çok önemli. Günümüzde ne yazık ki birçok firmanın mail şifreleri çalınıyor ve toplu spam mail gönderiminde kullanılıyor. Yani sizin bilginiz dışında komşu firmaya "Siparişimiz ektedir. Lütfen kontrol edip dönüş yapın" içeriği ile mail gönderiliyor olabilir. Tabiki bu maillerin içinde şifreleri çalan trojanlar var. Sonuç olarak toplu spam mail gönderiminden dolayı firmanız mail kara listelerine düşüyor ve artık mail gönderemez duruma geliyorsunuz. Bu yüzden mail kullandığınız bilgisayarda sağlam bir antivirüs programı olması çok önemli.


Sunucunuzdaki DNS ayarları doğru mu?

Sağlıklı eposta gönderimi için sunucunuzun DNS kayıtlarını kontrol edin. A, CNAME, NS, MX, TXT, SPF ayarlarınız eposta güvenilirliğinizi doğrudan etkiler.


Ayrıca eposta saygınlık puanınızı (Reputation Rank) "buradan" sorgulayabilirsiniz.Tarih: 13/12/2014
Yazar: Umut Yıldız


ANKARA WEB TASARIM  |  KURUMSAL WEB TASARIM  |  HOSTİNG HİZMETLERİ  |  REFERANSLARIMIZ  |  İLETİŞİM  |    SSS